Spørsmål & svar

Jente/kvinne, 

21 år

Heii, jeg sliter med overspising, spesielt når jeg egentlig ikke er sulten.Hvordan kan jeg stoppe å spise masse tull når jeg kjeder meg. Jeg har allerede prøvd å bare spise til spesifikke tidspunkt og med mettende nokk måltid men det hjelper ikke. Jeg har null kontroll og klarer ikke å stoppe når fristelsen på noe søtt kommer!

ROS svarer

Hei, takk for at du tar kontakt. 

Det høres ut som at dette er noe som plager deg en del. Jeg kan tenke meg at det kan kjennes fortvilende ut å forsøke mange ting, uten at det hjelper. Det er heller ikke noe godt å kjenne på at man ikke har kontroll. Det er mange som spør rundt dette med overspising, så jeg deler et tidligere svar med deg og håper at det kan være til hjelp også for deg. Vit at du er ikke alene om å spise når du kjeder deg, og kjenne på tap av kontroll knyttet til dette. Jeg forstår at dette er vanskelig, men det at du nå søker råd for hvordan dette kan bli bedre for deg er en veldig god start :) 

Hvordan skal jeg bli kvitt overspisinga?

Med vennlig hilsen rådgiver i ROS. 

ROS

NESTE AKTIVITETER

25. august 2026
Stavanger
Gruppe: Få bukt med overspising
26. august 2026
Stavanger
Gruppe på dagtid: For pårørende (lukket)
1. september 2026
Stavanger
Lukket pårørendegruppe
2. september 2026
Oslo
Åpen pårørendegruppe

ROS – Rådgivning om spiseforstyrrelser er et lavterskeltilbud og en interesseorganisasjon for alle som er berørt av problematikk rundt mat og kropp – for de som har eller har hatt en spiseforstyrrelse, og for deres pårørende.