Mens du venter

Vi i ROS har utviklet denne ressursen for deg som står på venteliste for individuelle samtaler hos oss. Her ønsker vi å dele grunnleggende kunnskap om tematikk knyttet til spiseforstyrrelser og samtidig gi noen konkrete øvelser du kan gjøre.
Vi vil samtidig understreke at dersom du har en alvorlig spiseforstyrrelse med hyppig oppkast, hyppige overspisingsepisoder eller alvorlig undervekt vil det også være behov for hjelp i behandlingssystemet. Vi oppfordrer da til at du søker hjelp via din fastlege.
Er ROS riktig for meg?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
En spiseforstyrrelses funksjon
Ved hjelp av den transdiagnostiske modellen viser Marianne hvilken funksjon en spiseforstyrrelse kan ha. Modellen er utviklet av Christopher Fairburn, og foreslår at ulike spiseforstyrrelser som anoreksi, bulimi og overspisingslidelse har felles underliggende mekanismer og alle er uttrykk for de samme grunnleggende psykologiske prosessene.
Ambivalens
Nyttige øvelser for å utforske egen ambivalens: Gir og tar
Øvelse for å kultivere en raushet mot deg selv: Selvmedfølelsespause
Livshjulet
Hvor mye plass i livet tar tanker rundt mat og kropp? Hvor mye plass i livet har du til de tingene du egentlig synes er viktig? Hvilke områder i livet har du å støtte deg på, om det oppstår en krise i andre? Marianne tar oss gjennom øvelsen «Livshjulet», en enkel visualisering som kan være fin å gjøre for alle, for å sjekke hvordan en har det og om en skulle gjort noen endringer for å få det litt bedre.
SOAL
SOAL er en oppmerksomhetsøvelse som hjelper deg med å håndtere vanskelige tanker og følelser ved å øke bevisstheten og aksepten for det som skjer i øyeblikket. SOAL står for Stopp, Observer, Aksepter og La gå. Beate tar oss gjennom øvelsen kan være spesielt nyttig i situasjoner knyttet til tankekjør om mat og kropp