Aktivitet

Sted: Bergen
Dato: 3. mars 2025
17:00

Kurs: Overspising, kropp og følelser

Er du ofte misfornøyd med kroppen og vekten din? Unngår du sosiale avtaler og situasjoner grunnet skam for kropp og vekt? Har du gjentatte ganger forsøkt å gå ned i vekt? Opplever du mangel på kontroll når du spiser eller bruker du mat for å dempe følelser?

Da kan «Folk trenger folk: Et lavterskelkurs om overspising, kropp og følelser» være noe for deg. Kurset foregår i gruppe med undervisning, samtale/refleksjon og øvelser.

Målet er å hjelpe deg til å forstå og håndtere et vanskelig forhold til mat, kropp, vekt og følelser. Du vil lære mer om sammenhengen mellom disse, samt hvordan våre erfaringer og relasjoner påvirker våre spisevaner. Andre sentrale temaer er skam, vektdiskriminering og kroppsbilde. Overordnet fokus er livskvalitet, funksjon og mestring. Kurset er ikke er et slankekurs, og vil derfor ikke inneholde veiing, kostholdsveiledning eller råd for vektnedgang.

Praktisk informasjon:
Oppstart: Mandag 03.03.25 kl 17:00-20:00 (inkludert matpause). De 5 siste kveldsmatene sponses av ROS.

Antall kursdager: 10

Dato for samlinger: 3.03, 10.03, 17.03, 24.03, 31.03, 7.04, 22.04 (obs tirsdag), 28.04, 5.05, 19.05.
Sted: ROS Vestland, Strandgaten 6 (4. Etg), 5013 Bergen

Dersom du er interessert, send en epost til sunniva.mollandsoy@nettros.no innen 24.02.25. Du blir invitert til en kort samtale i hensikt å kartlegge om kurset er riktig for deg, for mer informasjon samt for presentasjon av grupperegler. Du må i utgangspunktet kunne delta på alle gruppesamlinger for å få plass. Kurset er støttet av Stiftelsen DAM, og er derfor gratis.

10. august 26
Bergen
3. september 26
Bergen
1. oktober 26
Bergen
5. november 26
Bergen

NESTE AKTIVITETER

3. august 2026
Holmestrand
Mestringstilbud for ungdom og deres familie
10. august 2026
Bergen
Gruppe: Få bukt med overspising
13. august 2026
Arendal
Debatt: Hvem skal betale for helsefrivilligheten?
25. august 2026
Stavanger
Gruppe: Få bukt med overspising

ROS – Rådgivning om spiseforstyrrelser er et lavterskeltilbud og en interesseorganisasjon for alle som er berørt av problematikk rundt mat og kropp – for de som har eller har hatt en spiseforstyrrelse, og for deres pårørende.